Bilder · Jesus · Kristendom · på Sonja

Nu har jag varit kristen I ETT HELT ÅR!!

Nu har jag varit kristen i ett helt år. Erkänn coolt.

Det har hänt rätt mycket under det här året. Jag har ibland (ok, ofta) tyckt att saker går långsamt och som att jag bara står still och stampar men nu när jag ser tillbaka över året som gått så har så himla mycket hänt. Hade nån beskrivit mitt nuvarande liv och mående för mig typ 20 augusti 2015, och sagt “det här är du om ett år Sonja”, så hade jag förmodligen tvivlat ganska starkt på det. Ganska mycket starkt.

Men det var innan jag fått veta (och förstå) att Gud finns och är god och bryr sig asigt mycket om mig på ett sätt jag inte kan greppa nu heller eftersom det är så stort.

Året har varit fullt av lärande, helande, sörjande, tröstande, prövningar, nya insikter och nya frågor och ännu mera, och jag ser fram emot ännu mer av det.

CqsynJrWYAA98W1

Invigde denna t-shirt dagen till ära.

PS. Av en händelse så har t-shirten även synts i kanske en av årets viktigaste artiklar. Hade nån sagt till mig att jag skulle vara med i den artikeln för ett år sen så… hade jag inte tvivlat på det. DS.

0 thoughts on “Nu har jag varit kristen I ETT HELT ÅR!!

  1. Amen. Tack Jesus.

    Härligt att få vara ett verktyg i Guds hand eller hur? Det är inte alltid så väldigt lätt, men det finns ingen bättre väg än den smala vägen.

    Låt oss fortsätta på den. Den dagen ska vi se honom som han är, om vi bara håller ut i tron. Halleluja!

    “Se, vilken kärlek Fadern har skänkt oss: att vi får kallas Guds barn, och det är vi också. Världen känner oss inte, därför att den inte har lärt känna honom. 2 Mina älskade, vi är nu Guds barn, och vad vi skall bli är ännu inte uppenbarat. Men vi vet att när han uppenbaras, kommer vi att bli lika honom, ty då får vi se honom sådan han är. 3 Och var och en som har detta hopp till honom renar sig, liksom han är ren.” – 1 Johannesbrevet 3:1-3

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *